Przejdź do głównej zawartości

PIT - nie taki straszny rozlicz się sam!


Wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenia się z osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku 2018. Dla wielu osób jest to nie lada wyzwanie. Wypełnianie PIT-ów powoduje często kłopoty, z którymi nie możemy sobie poradzić. W związku z tym, w dzisiejszym poście – wpisie na blogu, przedstawię jak w prosty sposób można rozliczyć się z fiskusem, przez darmową stronę internetową lub aplikację.




Ważne terminy:

Pracodawca zobowiązany jest doręczyć PIT 11 swojemu pracownikowi do końca lutego (28.02.2019 r.).

Podatnik zobowiązany jest złożyć PIT 36, 37, 38, 39 w urzędzie skarbowym do końca kwietnia (30.04.2019 r.), jeżeli tego nie zrobi w przypadku PIT-u 37, 38 – urząd skarbowy rozliczy go automatycznie w dniu 30.04.2019 r., w przypadku innych PIT-ów nie rozliczenie się w przepisanym terminie powoduje różnego rodzaju kary najczęściej o charakterze pieniężnym, wysokość ich jest uzależniona od wysokości uszczuplonej należności publicznoprawnej, a tym samym kwalifikacji czynu, który może być wykroczeniem skarbowym albo przestępstwem skarbowym.

Skala podatkowa:


Podstawa obliczenia podatku
Podatek wynosi
ponad
do

85.528 zł
18%
minus kwota zmniejszająca podatek
85.528 zł

15.395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł


Zwolnienia z podatku dochodowego:

Katalog zwolnień z podatku dochodowego zawarty jest w art. 21 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych. 
Z uwagi na to, że katalog ten jest bardzo obszerny wskazuje link do ustawy gdzie można się z nim zapoznać.


PIT-y:

PIT 37 - jest to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych dotycząca osób fizycznych. Składają ją pracownicy zatrudnienie z tytułu umowy o pracę lub umów cywilno prawnych tj. zlecenie, o dzieło, a także emeryci albo renciści oraz osoby fizyczne uzyskujące przychód z praw autorskich i innych. Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (18% i 32%).

PIT 38 - deklaracji podatkowych dotycząca osób fizycznych. Składają ją osoby, które osiągnęły przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, innych papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

PIT 36 - deklaracji podatkowych dotycząca osób fizycznych w zakresie m. in. przychodu z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach. Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (18% i 32%).

PIT 39 - deklaracji podatkowych dotycząca osób fizycznych. Składają ją osoby, które osiągnęły przychód z odpłatnej sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r., a także z tytułu umowy zamiany nieruchomości.

Jeżeli wiem już przy pomocy jakiej deklaracji PIT chcemy się rozliczyć i mamy już PIT od pracodawcy lub niezbędne informacje potrzebne do rozliczenia się, możemy przejść do ministerialnej strony internetowej: www.podatki.gov.pl (strona będzie aktywna od 15 lutego 2019 roku!!!)

Ważne: aby móc złożyć drogą elektroniczną PIT potrzebujesz:

- profil zaufany (rzadko osoby fizyczne posiadają go)
lub
- odpowiednie „dane autoryzujące” (takie dane każdy posiada) tj. PESEL (albo: NIP i datę urodzenia), kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składasz deklaracje rok podatkowy (np. w 2019 r., kiedy składasz rozliczenie za 2018 r., wpisujesz kwotę przychodu za 2017 r.). Wartość "0" (zero) wpiszesz, jeśli za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym składasz deklaracje, nie złożyłeś żadnego zeznania lub rocznego obliczenia podatku.

W większości przypadków będziemy posługiwać się kwotą przychodu z lat ubiegłych.


       I.            Rozliczenie PIT 37 i 38:

1.      wejdź na stronę internetową www.podatki.gov.pl;
2.      wybierz zakładkę „PIT”;
3.      wybierz zakładkę „Twój e-PIT”;
4.      uwierzytelnij się poprzez:
a)      swoje dane:
ü  PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
ü  kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
ü  kwotę przychodu z jednej z informacji,
ü  od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,
b)      profil zaufany;
5.      sprawdź swoje dane;
6.      teraz możesz:
a)      zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO);
b)      jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:
ü  wspólne z małżonkiem,
ü  jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
c)      zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku;
d)      zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę;
e)      dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE));
f)      odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę;
g)        nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone;
7.      zaakceptuj i wyślij zeznanie;
8.      teraz możesz pobrać UPO;
9.      jesteś rozliczony!

Przedstawiam również ministerialną instrukcję graficzną:



    II.            Rozliczenie PIT 36 i 39:

1.      wejdź na stronę internetową www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/aplikacja-e-deklaracje-desktop;
2.      pobierz aplikację z załączników na samym dole strony o nazwie: Aplikacja e-Deklaracje Desktop;
3.      zainstaluj aplikację;
4.      otwórz aplikację;
5.      wybierz zakładkę „Katalog formularzy”;
6.      wybierz zakładkę rok  „2019”;
7.      wybierz zakładkę z określonym formularzem „PIT-36”, „PIT-39”;
8.      kliknij w prawym dolnym rogu „Otwórz”;
9.      uzupełnij formularz w poszczególnych rubrykach;
10.  sprawdź czy wszystko prawidłowo zostało wypełnione;
11.  kliknij na początku formularza w prawym górnym rogu „Sprawdź poprawność”;
12.  jeżeli wszystko się zgadza kliknij w prawym dolnym rogu „Dalej”;
13.  zaakceptuj i uwierzytelnij formularz poprzez wpisanie wymaganej wartości zgodnie z komunikatem – najczęściej kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składasz deklarację rok podatkowy (np. w 2019 r., kiedy składasz rozliczenie za 2018 r., wpisujesz kwotę przychodu za 2017 r.). Wartość "0" (zero) wpiszesz, jeśli za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym składasz deklaracje, nie złożyłeś żadnego zeznania lub rocznego obliczenia podatku;
14.  wyślij zeznanie;
15.  zamknij bieżące okno;
16.  przejdź do głównego okna aplikacji i w zakładce „Moje rozliczenia” pobierz potwierdzenie UPO;
17.  jesteś rozliczony!


Powyższe sposoby rozliczenia się z fiskusem uważam za najszybsze i stosunkowo najprostsze. 

Możesz również rozliczyć się w sposób tradycyjny, pobierając formularz PIT w urzędzie skarbowym albo korzystając z internetu, każdą deklarację PIT możesz pobrać ze strony www.podatki.gov.pl lub wykorzystując aplikację e-Deklaracje Desktop, możesz je wypełnić na swoim komputerze interaktywnie lub wydrukować i wypełnić ręcznie. Taką wydrukowaną deklarację PIT należy własnoręcznie podpisać i doręczyć osobiście lub wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym) do właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 30.04.2019 r.  

Aplikacja e-Deklaracje Desktop, umożliwia rozliczenie się z każdego PIT-u poprzez interaktywne formularze, bez potrzeby posiadania profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

Życzę udanych rozliczeń i optymalnych podatków!

Powodzenia!!!