Przejdź do głównej zawartości

ROZWÓD


ROZWÓD

Na wstępie należy zaznaczyć, że kwestie rozwodu reguluje ustawa z dnia 9 marca 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 682) kodeks rodzinny i opiekuńczy art. 56 – 61 i inne.


Na początek trochę statystyki na podstawie danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.
w roku 2015 - małżeństw 188 tyś., rozwodów 67 tyś.
w roku 2016 - małżeństw 193 tyś., rozwodów 63 tyś.
w roku 2017 - małżeństw 192 tyś., rozwodów 65 tyś.




v  Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Istotną tutaj kwestią jest pożycie małżeńskie. Przyjmuje się, że jest to ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Zupełny rozkład pożycia oznacza zanik wszystkich tych więzi łącznie. W określonych okolicznościach istnieje możliwość uznania za zupełny rozkład pożycia także przy niepełnym zaniku określonej więzi np. praca we wspólnym gospodarstwie została wywołana szczególnymi okolicznościami, wspólne mieszkanie w jednym lokalu z konieczności finansowej, jednakże w takiej sytuacji, małżonkowie muszą prowadzić w szczątkowej postaci wspólne gospodarstwo domowe. Jednakże przy orzekaniu o rozwód musi zostać spełniona jeszcze druga równie ważna przesłanka pozytywna a mianowicie trwałość rozkładu pożycia. Nie ma tutaj ogólnej zasady co do określenia czasu jaki musi upłynąć, aby uznać rozkład pożycia za trwały. Sąd uwzględniając całokształt pożycia małżeńskiego oraz uwzględniając wszelkie okoliczności orzeka o trwałości rozkładu pożycia. Przyjmuje się że, trwałość rozkładu oznacza, iż doświadczenie życiowe pozwala przyjąć, że na tle konkretnej sprawy, powrót małżonków do pożycia nie nastąpi. Analizując bieżące orzecznictwo można przyjąć, że nawet 6 miesięcy zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego może być już uznane jako trwałe.  
  

v  Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Ustawodawca przewidział trzy przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu tj. dobro wspólnych małoletnich dzieci, sprzeczność z zasadami współżycia społecznego i jeżeli żąda rozwodu małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Dobro dzieci małżonków, tę kwestię należy rozstrzygać w sposób zindywidualizowany w każdym konkretnym przypadku. Trudno tutaj wskazać ogólne reguły, sąd zawszę będzie tą przesłankę badał indywidualnie. Natomiast za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego orzeczenie rozwodu można uznać w przypadku np. ciężkiej choroby, kalectwa małżonka lub dziecka małżonków który/e potrzebuje stałej pieczy i pomocy. I trzecia negatywna przesłanka w postaci żądania rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Żądanie takie należy oceniać ujemnie z punktu widzenia przyjętych norm moralnych. Z wyłączną winą rozkładu pożycia mamy do czynienia wówczas, gdy po stronie małżonka żądającego rozwodu istnieją zawinione przez niego przyczyny rozkładu pożycia, a po stronie drugiego małżonka nie istnieją żadne przyczyny rozkładu pożycia albo istnieją przyczyny niezawinione, lecz nie tak poważne, aby należało uznać, że same wywołałyby zupełny i trwały rozkład pożycia.


v  Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Jak wynika z wyżej cytowanego przepisu, sąd obligatoryjnie orzeka o winie rozkładu pożycia małżonków. W sentencji wyroku sąd stwierdza, że rozwód nastąpił z winy obojga lub jednego z małżonków albo bez ich winy. Jednakże sami małżonkowie i tylko oni - poprzez złożenie zgodnych oświadczeń woli, mogę sąd zwolnić z obowiązku orzekania o winie. Niedopuszczalne jest w sentencji wyroku orzekanie o winie, jeżeli małżonkowie zgodnie zażądają zaniechania orzekania o winie. Natomiast gdy sąd orzeka w przedmiocie winy to ustala, czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia, określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo któregoś z małżonków albo ich obojgu. Ponadto między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka/ów a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy. Nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich stanowić będzie o winie małżonka/ów, lecz tylko te, które miało wpływ na spowodowanie (bądź utrwalenie) rozkładu pożycia małżeńskiego. Stwierdzenie w wyroku rozwodowym winy małżonka w powstaniu rozkładu pożycia stanowi ujemną ocenę moralną jego postępowania, która może pociągać za sobą skutki prawne np. w kwestii kosztów procesu, alimentacji byłego małżonka.


v  W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o:

ü  władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków;
ü  kontaktach rodziców z dzieckiem;
ü   w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka;
ü  sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia;
ü  jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków;
ü  w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
ü  na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe;
ü  na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Należy rozważyć pisemne porozumienie się małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po orzeczeniu separacji, ponieważ Sąd uwzględni je, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. W braku porozumienia małżonków sąd, uwzględnia prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców.

Sąd bierze pod uwagę, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, jednakże gdy dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia, sąd może rozdzielić rodzeństwo.

Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.


v  W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.


v  Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem, świadczenie alimentacyjne między byłymi małżonkami stanowią kontynuację powstałego przez zawarcie małżeństwa obowiązku wzajemnej pomocy w zakresie utrzymania. W związku z tym, zadośćuczynienie żądaniu strony znajdującej się w niedostatku istnieje nie z powodu rozwodu, lecz pomimo rozwodu, który nie stwarza nowego obowiązku alimentacyjnego, lecz powoduje zmodyfikowanie obowiązku istniejącego w czasie trwania małżeństwa. O osobie ubiegającej się o alimenty z powodu niedostatku można mówić wówczas, gdy nie potrafi ona zaspokoić samodzielnie swych potrzeb na poziomie zbliżonym do minimum socjalnego, przy czym. "nie potrafi" to znaczy, że nie posiada dostatecznych środków pomimo podejmowania starań, by je pozyskać.

v  Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Generalnie przyjmuje się, że wyżej wymieniony § 2 art. 60 k.c. jest niejako rozszerzeniem uprawnień byłego małżonka co do alimentacji, jeżeli wyłącznie winnym rozkładu pożycia był drugi małżonek. Znamienne jest tutaj istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. W orzecznictwie przyjmuje się, że przesłanka istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego powinna polegać na porównaniu każdorazowej sytuacji materialnej małżonka niewinnego z tym położeniem, które by istniało, gdyby rozwód nie został w ogóle orzeczony i gdyby pożycie małżonków funkcjonowało prawidłowo. Ważne jest aby to właśnie rozwód pociągał istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, a nie inne okoliczności. Przepis ten nie daje małżonkowi niewinnemu prawa do równej stopy życiowej z małżonkiem zobowiązanym, lecz daje mu prawo do bardziej dostatniego życia poprzez przyczynienie się w odpowiednim zakresie do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb, chociażby nie znajdował się w niedostatku.

v  Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Powyższy przepis reguluje kwestię okresu alimentacji. I tak jeżeli były małżonek uprawniony do alimentacji zawrze nowe małżeństwo, to obowiązek byłego małżonka zobowiązanego do alimentacji wobec niego wygasa. I druga przesłanka wygaśnięcia obowiązku alimentacji, to upływ czasu, który wynosi pięć lat od orzeczenia rozwodu w przypadku małżonka zobowiązanego do alimentacji, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, w innych przypadkach terminu pięcioletniego nie stosuje się. Kwestii wyjątkowych okoliczności w których sąd może przedłużyć termin pięcioletniej alimentacji, nie będę tutaj rozwijał ponieważ wydaje się to nie celowe w obliczu bardzo różnorodnych stanów faktycznych.  


v  Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

Jak wynika z cytowanego przepisu to, od małżonków zależy, czy wystąpią z żądaniem rozwodu (jeżeli są spełnione przesłanki zupełnego i trwałego rozkładu pożycia), czy żądaniem orzeczenia separacji. Z żądaniem takim może wystąpić każdy z małżonków. W przypadku, gdy jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi rozwodu – sąd orzeka rozwód (przy założeniu, iż żądanie rozwodu jest uzasadnione). Żądanie rozwodu jest rozpoznawane przez sąd w pierwszej kolejności. Jeżeli natomiast żądanie rozwodu jest niedopuszczalne, przy zasadności żądania orzeczenia separacji, sąd orzeka separację.


v  Podstawowe koszty sądowe:

ü  orzeczenie rozwodu 600 zł;
ü  podział majątku wspólnego zawierający zgodny projekt podziału to opłata w wysokości 300 zł, w innym przypadku 1000 zł